مجله

راههایی برای افزایش عمر لباس

یک شما سالیانه پول زیادی را صرف خرید پوشاک و لباس می کنید. ولی آیا تا به حال به این فکر کرده اید که مقدار زیادی از این پول را می توان با مراقبت مناسب از لباس پس انداز کرد تا دوام بیشتری داشته باشد. در واقع رعایت اصول نگهداری از لباس در نهایت به اقتصاد خانواده و جامعه کمک می‌کند. نگهداری لباس به شیوه نادرست می‌تواند منجر به اتلاف هزینه و کاهش طول عمر لباس‌ های مورد علاقه شما شود. اپونتیا در این مقاله بهترین روش‌ها برای مراقبت از انواع مختلف پارچه و نکات مهم در نگهداری لباس را در اختیار شما قرار می‌دهد. با ما همراه شوید.

1. لباس های خود را زیاد نشویید.

ماشین لباسشویی و خشک کن می توانند لباس ها را زودتر از موعد فرسوده کنند. لباس هایی که چسبیده به پوست شما هستند مانند جوراب، لباس زیر، تیشرت و ساق شلواری باید بعد از هر بار پوشیدن شسته شوند. سایر اقلام اگر کثیف نباشند نیازی به شستشوی مرتب ندارند.

شلوار و شلوار جین را بعد از سه یا چهار بار پوشیدن بشویید. ژاکت ها را می توان دو بار قبل از شستن با زیرپیراهن پوشید. کت ها را می توان حدود چهار بار و لباس خواب را حداقل دو بار پوشید بدون اینکه شسته شوند.

اگر لباس شما واقعا کثیف نیست و تنها به تازه‌ شدن نیاز دارد، به جای اینکه آن را در ماشین لباسشویی بیندازید، می‌توانید لباس خود را در حمام پر از بخار یا در هوای آزاد آویزان کنید تا تنفس طبیعی، تازگی را به لباس شما بازگرداند.

2. بیشتر لباس های خود را با آب سرد بشویید.

شستن در دمای پایین آسیب کمتری به لباس شما وارد می کند. وقتی بالاخره زمان شستشوی لباس فرا رسید، آن را در دمای پایین بشویید. جهت طلوع عمر بیشتر لباس‌ ها را با یک شوینده ملایم بشویید تا پارچه تمیز و نرم نگه داشته شود و همچنین کمتر رنگ پس دهند.

بیشتر لباس های خود را با آب سرد بشویید

 

شستن لباس‌ ها در دمای پایین‌ در عین افزایش دادن طول عمر لباس، از رنگ لباس شما نیز محافظت می‌کند. البته برخی از لباس‌ ها که به‌ صورت مستقیم و مداوم با پوست در تماس هستند، مانند لباس زیر، ملحفه و حوله، استثنا محسوب می‌شوند. این لباس‌ ها برای ضد عفونی شدن به درجه حرارت بالاتری نیاز دارند و می توانید با آب گرم آنها را بشویید.

3. تا حد امکان کمتر از خشک شویی استفاده کنید.

پرز در واقع الیاف ریز لباس شما است که با هر بار خشک شدن از بین می رود. اگر آلرژی دارید یا هوای آزاد برای بیرون گذاشتن لباس بد است، سعی کنید بند رخت را در داخل یک زیرزمین یا آشپزخانه ببندید. خشک کردن لباس به صورت طبیعی خیلی بهتر از استفاده از خشکشویی می باشد.

بهتر است بدانید خشکشویی یک فرآیند شیمیایی قوی است که تاثیرات مخربی بر محیط زیست دارد و می‌ تواند بر روی الیاف لباس و همچنین پوست مصرف‌ کنندگان تاثیر منفی بگذارد. در صورتی که خشکشویی تنها گزینه برای تمیز کردن لباس است، به دنبال پاک کننده‌ های سازگار با محیط زیست بگردید و یا از خشکشویی‌ هایی استفاده کنید که مطمئن هستید از مواد آلرژی‌ زا استفاده نمی‌کنند.

4. لکه ها را در اسرع وقت درمان کنید، تا روی لباس شما ماندگار نشوند. 

به عنوان مثال، جوهر را با اسپری کردن روی لکه با دستمال کاغذی پاک کنید. برای لکه های چرب، با صابون ظرفشویی و مسواک بشویید. برای لکه های خون، لباس را در آب سرد با نمک خیس کنید. اگر پاک کردن لکه ممکن نیست، باید کمی خلاقیت به خرج دهید.

لکه ها را در اسرع وقت درمان کنید

 

در صورتی که لک روی لباس شما جا خوش کرد می توانید کمی خلاقیت به خرج دهید. لکه‌ های روی لباس‌ های مشکی را گاهی می‌توان با نشانگر شارپی پوشاند. اگر لکه روی لباس است، ممکن است بتوان از سنجاق یا کمربند برای پوشاندن آن استفاده کرد.

5. پشت و رو کردن لباس‌ ها

یکی از روش های ساده‌ ای که می‌تواند از الیاف و حالت لباس شما محافظت کند این است که هنگام شستن لباس در ماشین لباسشویی، لباس‌ها را پشت و رو کرده و از پر کردن بیش از حد لگن شستشو خودداری کنید، زیرا این امر باعث اصطحکاک و مچاله شدن بیشتر لباس‌ ها شده و به الیاف پارچه آسیب می‌رساند.

6. دسته‌بندی لباس‌ها را فراموش نکنید.

برای شستشوی لباس‌ ها، آن‌ها را دسته‌ بندی کنید. همه لباس‌ ها مانند هم نیستند، پس برای شستن آن‌ها دسته‌ بندی ضرورت دارد.

7.نگهداری مناسب

قبل از قرار دادن لباس در کمد از تمیز بودن آن اطمینان حاصل کنید، زیرا آلودگی‌ های سطحی می‌توانند بیدهای لباس را به خود جذب کنند که باعث آسیب دیدن الیاف لباس شما می‌شود.

نگهداری مناسب

 

برای محافظت بیشتر در برابر بیدهای لباس، لباس‌ های بافتنی خود را به همراه گلوله‌ های اسطوخودوس یا چیزهای معطر دیگر در کمد قرار دهید. یکی از مهم‌ ترین نکته‌ ها در نگهداری لباس این است که کمد لباس خود را بیش از حد پر نکنید، زیرا لباس‌ ها به فضای تنفسی نیاز دارند. همچنین، وجود فضای کافی از چین و چروک و محو شدن رنگ الیاف در اثر ساییده شده به یکدیگر جلوگیری می‌کند.

9. اگر لباس ها قابل تعمیر نیستند، آنها را به چیز دیگری تبدیل کنید.

به عنوان مثال، اگر شلوار شما از روی زانو سوراخ شده می توانید آن‌ را به صورت شلوارک درآورید. آنها را کمی بلندتر از آنچه می خواهید برش دهید و سپس یک سجاف ساده را با چرخ خیاطی یا با دست بدوزید.

 این به ویژه برای کودکان خوب عمل می کند. یک پیراهن آستین بلند با سرآستین های فرسوده را با برش و لبه زدن به یک پیراهن آستین کوتاه تبدیل کنید. 

اگر لباس ها قابل تعمیر نیستند، آنها را به چیز دیگری تبدیل کنید

 

بسیاری از افراد به دلیل تغییر سایز یا سلیقه، لباس‌های مورد علاقه خود را کنار می‌گذارند. یک تغییر ساده، مانند درز گرفتن کمر یا کوتاه کردن یک لباس تمام قد به نیم تنه می‌تواند یک لباس جدید به شما هدیه بدهد. همچین می‌توانید با سپردن لباس‌های خود به خیاط، آن‌ها را به لباس جدیدی تبدیل کنید. این روش ها بخصوص برای خانم ها که علاقه بیشتری به خرید لباس زنانه دارند, موثر است.

اگر این نکات ساده را امتحان کنید، برای مدت طولانی تری به لباس های خود را خواهید داشت و پول بیشتری پس انداز خواهید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید