مجله

با پارچه پلی پنبه بیشتر آشنا شوید

با پارچه پلی پنبه بیشتر آشنا شوید

پلی پنبه که گاهی اوقات به عنوان پلی کاتن هم شناخته می شود, ترکیبی از پنبه طبیعی و پلی استر مصنوعی است. این ترکیب الیاف پنبه را با الیاف پلی استر مصنوعی مخلوط می کند. معمولاً این ترکیب دارای نسبت 65٪ پنبه و 35٪ پلی استر است. ولی به چنین نسبت‌ هایی محدود نمی‌شود و گهگاه شاهد ترکیب‌های 50/50 نیز هستیم. ترکیب های پلی پنبه بسیار محبوب هستند زیرا برای ساخت بسیاری از لباس ها استفاده می شود. زیرا قوی تر، قابل تنظیم تر و همه کاره تر (سریعتر خشک می شود) از 100٪ پنبه.

در عین حال، به طور طبیعی مانند 100٪ پلی استر به پوست نمی چسبد. بنابراین تفاوت بین 100٪ پنبه یا پلی استر و مخلوط پلی پنبه چیست؟ کدام را باید انتخاب کنید؟ در این مقاله به بررسی پارچه پر مصرف پلی پنبه می پردازیم تا به شما کمک کنیم تا تصمیمی آگاهانه برای تولید پوشاک خود بگیرید که برای تجارت شما مفید باشد.

این مقاله به شما کمک می کند تصمیم بگیرید که آیا پلی پنبه برای شما مناسب است یا خیر, با اپونتیا همراه شوید.

موارد استفاده متداول از پارچه های پلی پنبه

قبل از اینکه به 5 مزایا و معایب برتر پلی پنبه بپردازیم، اجازه دهید در مورد چیستی پلی پنبه و چرایی استفاده از آن در صنعت نساجی، پوشاک و پارچه بحث کنیم. مخلوط پنبه و پلی استر به طور گسترده در صنعت پوشاک مصرفی استفاده می شود و در خرده فروشی ها به وفور یافت می شود.

ترکیب‌های پنبه‌ای سبک وزن برای پیراهن‌ ها و بلوز و شومیز استفاده می‌شود، در حالی که سنگین‌ تر ها برای دامن‌ زنانه، شلوارها و لباس‌ های پاییزی، همه در نسبت‌های مختلف استفاده می‌شوند. لباس‌های تجاری مانند لباس‌ های شرکتی و لباس تیم‌ های ورزشی نیز از این ترکیبات استفاده می‌کنند. نسبت 50/50 به دلیل تعادل بین تنفس و دوام در این صنعت محبوب تر است و پرمصرف. دیگر کاربردهای رایج برای پلی پنبه شامل استفاده از الیاف برای ساخت بالش، ملحفه تخت، رومیزی و بوم نمایشگاهی است.

همانطور قبلا گفته ایم، تفاوت عمده این است که پلی پنبه معمولاً یک ترکیب 65٪ پنبه و 35٪ پلی استر است، اما می تواند در ترکیبات 50/50 نیز وجود داشته باشد – که گاهی اوقات می تواند با ترکیب محبوب 65/35 رقابت کند، مانند لباس های ورزشی.

اما آیا پلی پنبه برای شما مناسب است؟

لباس هایی که از 100٪ پنبه ساخته شده اند نه تنها برای پوست نرم و ملایم هستند، بلکه نسبت به ترکیبات رایج مانند پلی پنبه سنگین تر هستند. پلی استر به طور کلی مقرون به صرفه تر از پنبه طبیعی است. اینجاست که یک ترکیب 50/50 به یک سازش خوب بین قیمت پلی استر و حس پنبه تبدیل می شود. در ادامه بیایید با 5 دلیل شروع کنیم که چرا باید ترکیب پنبه و پلی استر را انتخاب کنید.

پلی کاتن در مقابل پنبه و پلی استر

پلی کاتن از مواد قوی تری نسبت به پنبه ساخته شده است

مزیت اصلی پنبه این است که یک ماده قابل تنفس است. به همین دلیل پارچه محبوبی است. اما بزرگترین ایراد این است که 100% پنبه فرسوده شده و به راحتی پاره می شود. دوام بزرگترین نقطه قوت پنبه نیست، برعکس، می توان گفت که بزرگترین نقطه ضعف پارچه است.

اکنون بوم پنبه ای بادوام است و پارچه ای بسیار مقاوم در برابر سایش است، اما برای استفاده گسترده چندان کاربردی نیست زیرا سنگین و بسیار ضخیم است. لباس هایی که از 100% پنبه ساخته شده اند باید به درستی مراقبت شوند تا عمر طولانی داشته باشند. در حالی که ویژگی های الاستیک پلی استر آن را از پنبه بادوام تر می کند. این جایی است که ترکیب پنبه و پلی استر وارد می شود، پارچه ای ساخته شده از ترکیب پلی پنبه استحکام ترکیب پلی استر و پنبه را دارد.

ترکیب پلی پنبه اغلب به پارچه های مقاوم در برابر سایش تبدیل می شوند. پلی پنبه را می توان بیشتر شست و شو داد و مانند 100% پنبه یا پلی استر جمع نمی شود. به همین دلیل می توانید پارچه های پلی نخی را بیشتر بپوشید و آن را بیشتر بشویید بدون اینکه نگران از دست دادن دوام آن باشید. در نهایت، مزایای اصلی ترکیب پلی پنبه این است که برای استفاده سنگین بهترین است – که منجر به محبوبیت آن در بازار پوشاک ورزشی می شود.

در نهایت، ترکیب پنبه و پلی استر به معنای طول عمر بیشتر لباس است. مطالعات اخیر انجمن خدمات نساجی اروپا (ETSA) نشان می دهد که کارگری که در محل کار از ترکیب پنبه و پلی استر استفاده می کند، 25٪ کمتر از کارگری که 100٪ پنبه می پوشد به لباس های جدید کمتری نیاز دارد – که دوام برتر لباس کار ساخته شده از پلی پنبه در مقابل پنبه یا پلی استر را تایید می کند.

مواد نرمتر: خواص ترکیبی پلی استر پنبه

پلی استر به خودی خود پارچه ای قابل تنفس نیست و تمایل به چسبیدن به پوست دارد. هنگامی که تعریق شروع می شود، پلی استر می تواند یک مزاحم باشد و لزوما راحت ترین پارچه برای پوشیدن نیست. ترکیب پنبه و پلی استر باعث می شود لباس کمتر مستعد انباشته شدن و ایستایی باشد. یکی از مزایای اصلی ترکیب پنبه-پلی استر این است که بدون چروک است. به دلیل ویژگی های بدون چروک پلی پنبه، واقعاً نیازی به اتوکشی ندارد. ویژگی های سبک وزن و خنک پنبه در ترکیب نیز باعث می شود پارچه در نهایت برای راحتی تمام روز عالی باشد. پنبه همچنین ضد حساسیت است – بنابراین باعث ایجاد حساسیت یا تحریک پوست نمی شود.

ویژگی های پارچه نرم پنبه ای که در لمس دلپذیر است، ظرفیت تنفس و قابلیت جذب آن را برای ترکیب با الیاف مصنوعی مانند پلی استر که دارای استحکام بالا، مقاومت در برابر سایش و خواص بازیابی چین و چروک است، ایده آل می کند. هنگام بحث در مورد 5 مزایا و معایب پلی پنبه، یکی از چیزهایی که به آن برخوردیم این بود که خواص ترکیبی به دلیل ویژگی های منحصر به فرد احساس نرمی پنبه و در عین حال حفظ استحکام پلی استر، به نفع ترکیب پنبه و پلی استر است.

افزایش تولید و صادرات پنبه

تولید پنبه در تمام 10 کشور برتر تولید کننده پنبه به جز چین 2018 در حال افزایش است. با افزایش تولید و بازده همراه با افزایش صادرات، شاهد این هستیم که این امر بر بازار پلی پنبه تأثیر می گذارد زیرا پنبه بیشتری در زنجیره تأمین در حال حرکت است. در حال حاضر پنبه در 85 کشور کشت می شود و 2.5 درصد از زمین های قابل کشت جهان را استفاده می کند.

چرا ترکیب پنبه و پلی استر گرانتر و مقرون به صرفه تر است؟

نه تنها راحت‌تر است – منهای محیط‌های فوق‌العاده مرطوب – لباس‌ها و پارچه‌های 100 درصد پنبه‌ای معمولاً گران‌تر از همتایان مصنوعی خود هستند. از آنجایی که جنبه پلی استر پلی پنبه به برداشت وابسته نیست، راحت تر و ارزان تر از 100٪ پنبه است. با افزایش مصرف جهانی الیاف نساجی به بیش از 90 میلیون تن در سال 2016، قیمت پنبه و پلی استر در حال کاهش است. بر اساس گزارش سازمان تجارت جهانی، قیمت پارچه های پلی اتیلن در 4 سال گذشته نسبت به سال گذشته کاهش ثابتی داشته است. با کاهش قیمت ها، پلی پنبه برای مشاغل در تولید پوشاک محبوب تر می شود. پارچه نخی 65 پلی استر 35 به دلیل مقرون به صرفه بودن پلی استر مقرون به صرفه ترین پارچه برای تولید است – و آن را به انتخابی مناسب برای تولیدکنندگان پوشاک تبدیل می کند تا هزینه ها را پایین نگه دارند و در عین حال محصولی با کیفیت ارائه دهند.

ترکیب محبوب و پرکاربرد

با پلی پنبه می توانید بهترین های دنیا را داشته باشید. استفاده کننده می تواند از قابلیت تنفس عالی پارچه پنبه ای و مقاومت در برابر پارگی پلی استر استفاده کند. پلی استر به خودی خود همیشه بزرگترین تهدید پنبه از نظر رقابت بوده است. پلی استر دستاوردهای قابل توجهی در بازار محصولات پایین دستی مانند نخ، رشته، منگنه و پوشاک داشته است. دلیل اصلی تسلط پلی استرها در بازار به دلیل قیمت ارزان‌تر الیاف ناشی از قیمت‌های فعلی روغن و نیاز به برداشت نکردن محصول است، اما به خودی خود اغلب محصولی پایین‌تر از 100% پنبه در نظر گرفته می‌شود. این دو را با هم مخلوط کنید، مخصوصاً ترکیب فوق العاده محبوب 65/35 پلی پنبه را با هم ترکیب کنید و بهترین های دنیا را به دست آورید.

مزایای کم مصرف پلی پنبه

ترکیب پنبه پلی، چه ترکیب معمولی 65% پنبه و 35% باشد یا ترکیب 50/50، همه کاره تر و بادوام تر است و شکل و رنگ های طولانی تر از 100% پنبه یا پلی استر را حفظ می کند. پلی پنبه همچنین به دلیل ترکیب الیاف نرم و سبک است و کمتر مستعد جمع شدن بیش از حد، انباشتگی، چین و چروک و ایستایی است. مخلوط های پلی پنبه به انرژی کمتری برای خشک شدن نیاز دارند. طبق همین مطالعه ETSA، خشک‌ شویی‌ هایی که مخلوط‌ های پلی استر/پنبه را خشک می‌کنند، 50 درصد گاز کمتری نسبت به پردازش لباس‌ های کار 100 درصد پنبه مصرف می‌کنند که باعث می‌شود آن‌ها سازگارتر با محیط‌زیست و پایداری آنها امیدوارکننده‌ تر باشد

در پایان اگر ترکیب پلی پنبه را برای کسب و کار خود انتخاب می کنید، در اینجا چند نکته برای کمک به شما وجود دارد. نکته اصلی که باید بدانید این است که نیازی به اتو زیاد نخواهید داشت – اگر نیاز به اتو دارید، از حرارت کم استفاده کنید. برای ماندگاری طولانی، بهتر است محصولات پلی پنبه را در آب گرم بشویید و در حرارت کم تا متوسط ​​خشک کنید. تمیز کردن لکه روغن در مقایسه با لکه های محلول در آب سخت تر خواهد بود. اکنون وقت این است که تصمیم بگیرید که کدام ماده برای شما و محصولات پوشاک شما بهترین انتخاب است, تمام حقایقی را که برای تصمیم گیری آگاهانه نیاز دارید، در اختیار خواهید داشت..

دیدگاهتان را بنویسید